اخبار
Share to Telegram
نوآوری های برتر صنعت ساخت و ساز

مصالح جدید، انرژی های نو، و راهکارهای طراحی نوین به همراه پیشرفت ها در تکنولوژی دیجیتال و فناوری اطلاعات، در حال ایجاد موجی از نوآوری در صنعت ساخت و ساز هستند. در اینجا چند نمونه جالب و هیجان انگیز معرفی می گردد:

1. بتن با خاصیت خودترمیمی

سیمان یکی از پرکاربردترین مصالح جهت ساخت و ساز است اما به جهت انتشار کربن یکی از مضرترین مصالح نیز می باشد زیرا مسبب انتشار سالانه 7 درصد کربن جهان می باشد. ترک یکی از بزرگترین مشکلاتی است که برای بتن رخ می دهد که می تواند در معرض آب یا مواد شیمیایی منجر به نابودی بتن مسلح گردد. محققان دانشگاه “Bath” در پی ساخت نوعی بتن با خاصیت خودترمیمی با استفاده از مخلوطی حاوی باکتری به شکل میکروکپسول هستند که با وارد شدن آب به ترک رشد می کنند و قبل از آنکه آب و اکسیژن فرصت ایجاد خوردگی در فولاد نمایند، مسیر ترک را می بندند.

 

2. پل زدن حرارتی

مصالح عایق در صنعت ساخت و ساز از اهمیت فزاینده ای برخوردار هستند. تبادل حرارتی از طریق دیوارها تمایل به انتقال مستقیم از پوشش ساختمان به سطح داخلی دیوارها دارد. این فرآیند تحت عنوان "پل زدن حرارتی" یا "Thermal Bridging" شناخته می شود. آئروژل، تکنولوژی ایجاد شده توسط ناسا جهت عایق سازی برودتی است که به عنوان یکی از مؤثرترین مصالح عایق حرارتی شناخته می شود و می توان استفاده آن را در شبکه فایبرگلاس گسترش داد. این نوع عایق می تواند جهت عایق کردن اتصالات دیوارها، که طبق بررسی های انجام شده منجر به افزایش R-value (شاخص صنعتی مقاومت حرارتی) تا بیش از 40 درصد می گردد، مورد استفاده قرار گیرد.

 

3. شیشه های فتوولتائیک

شیشه های فتوولتائیک ساختمان (BIPV) می توانند به ساختمان ها کمک کنند تا انرژی برق مورد نیاز خود را از طریق تبدیل نمای ساختمان به پنل های خورشیدی تأمین نمایند. کمپانی هایی نظیر "پلی سولار" شیشه های فتوولتائیک شفاف فرانما تولید کرده اند که می تواند به عنوان مصالح ساختمانی جهت پنجره ها، نماهای خارجی و بام ها مورد استفاده قرار گیرد. تکنولوژی پلی سولار در تولید انرژی برق حتی در نماهایی که در معرض نور خورشید نیستند و دیوارهای عمودی بسیار کارآمد است. این شیشه ها دوام و پایایی خوبی در دماهای بالا دارند و می توانند به صورت دوجداره یا عایق مستقیم مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، هزینه نصب آنها تنها اندکی بیشتر از شیشه های رایج است.

 

4. تولید برق از عابران پیاده

انرژی جنبشی تکنولوژی دیگری است که در حال توسعه می باشد. "پیوژن Pavegen" تکنولوژی ارائه نموده است که برای کف ها این امکان را فراهم می آورد که انرژی قدم زدن انسان ها را تحت کنترل درآورند. این فناوری می تواند در زیر سقف یا در فضاهای آزاد با ترافیک جمعیتی زیاد مورد استفاده قرار گیرد و با بکارگیری فرایند القای الکترومغناطیس و ذخیره انرژی فلایویل از عابران پیاده برق تولید کند. بهترین مکان برای نصب این تکنولوژی مبادی حمل و نقل که در آنها جمعیت زیادی تردد می کنند، می باشد. این فناوری اخیرا در ایستگاه کاناری وارف لندن مورد استفاده قرار گرفته و برق تولید شده از آن جهت روشنایی خیابان مصرف می شود.

 

5. تولید انرژی از ماشین های در حال حرکت

ایتالیایی ها یک نوع برق زیرزمینی تولید می کنند که با بهره گیری از پتانسیل انرژی جنبشی در جاده ها ایجاد می شود. آنها تکنولوژی تحت عنوان "لیبرا Lybra" به وجود آورده اند که یک نوع روسازی لاستیکی است که انرژی جنبشی تولید شده به وسیله وسایل نقلیه متحرک را به انرژی برق تبدیل می کند. این فناوری که در دانشگاه پلی تکنیک میلان ارائه گردیده است، بر این اصل استوار است که یک ماشین در حال ترمز انرژی جنبشی منتشر می کند. این فناوری نوین قادر است این انرژی را جمع کرده و پس از تبدیل به انرژی الکتریکی به شبکه برق منتقل نماید. علاوه بر بهبود ایمنی جاده، این ابزار قابلیت تحمل در برابر ترافیک جاده ها را ارتقاء می دهد.

      

6. نرم افزار محاسب

انسجام سازه ای هر ساختمان بستگی به تک تک اجزای آن دارد. شیوه ای که این اجزا در کنار هم قرار می گیرند، در کنار انتخاب مصالح و محل خاص سازه همگی نقش اساسی در نرمال یا خاص بودن شرایط سازه دارند. مهندسان عمران باید تعداد زیادی از قطعات را در طراحی سازه در نظر گرفته و به آنها انسجام بخشند در حالیکه به ایمنی و قوانین و مقررات ساخت و ساز توجه می کنند. یک مثال از این نوع طراحی انسجام سازه ای براکت های چرخشی قوسی شکل استادیوم ویمبلی لندن با استفاده از نرم افزار ANSYS می باشد که تنش های موجود بر روی براکت ها که قوس های روی استادیوم را نگه داشته و حرکت می دهد را شبیه سازی کرده است.

 

7. مدلسازی سه بعدی

نوآوری در برنامه ریزی با رشد شهرهای هوشمند گسترش پیدا کرده است. CyberCity3D (CC3D) یک نرم افزار مدلسازی فضایی مختص مدل کردن ساختمان های سه بعدی هوشمند است. این نرم افزار ساختمان های 3D ایجاد می نماید که به مهندسان و معماران در تجسم و ارتباط بخشیدن بین طراحی و داده ها با نرم افزار CC3D کمک می کند. این مدل با سیستم اطلاعات جغرافیایی 3D نظیر اتودسک و ESRI سازگار است.

 

8. ساخت و ساز مدولار

ساخت و ساز مدولار به طور فزاینده ای از محبوبیت برخوردار است. در این نوع ساخت و ساز اجزای ساختمان در بیرون از محل پروژه و با استفاده از مصالح مشابه ساخته می شوند و با استانداردهای مشابه با ساختمان هایی که به طور مرسوم در محل پروژه اجرا می شوند، طراحی و نصب می گردند. این روش ساخت و ساز مشکلات محیط زیستی را محدود می کند، تحویل اجزا را هر زمان که مورد نیاز باشد، تسهیل می نماید و روند ساخت و ساز را منطقی تر می کند. همچنین در زمینه توسعه پایدار، از کم شدن تعداد حرکت های وسایل نقلیه گرفته تا کاهش هدر رفت مصالح دارای مزیت می باشد. با ساخت حدود 70 درصد از ساختمان به شکل اجزای قابل نصب، این روش امکان ساخت و تحویل بسیار فوری را در انبوه سازی فراهم می آورد. اخیرا با استفاده از این روش، چینی ها یک آسمانخراش 57 طبقه را ظرف مدت 19 روز ساختند.