اخبار
 | تاریخ مقاله : ۱۳۹۶/۰۵/۱۸
چاپ  |  ارسال به دوستان  |  نسخه PDF
Share to Telegram
برگزاری نوزدهمین جشنواره و کنفرانس بتن و زلزله در 5 و 6 دی ماه

برگزاری نوزدهمین جشنواره و کنفرانس بتن و زلزله در 5 و 6 دی‌ماه

رئیس مرکز تحقیقات بتن و دبیر موسسه بین المللی بتن ACI گفت: نوزدهمین جشنواره و کنفرانس بتن و زلزله در 5 و 6 دی‌ماه برگزار خواهد شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم  مصطفی احمدوند رئیس مرکز تحقیقات بتن و دبیر موسسه بین المللی بتن ACI با اشاره به برگزاری نوزدهمین جشنواره و کنفرانس بتن و زلزله در روزهای پنجم و ششم دی‌ماه گفت: در این برنامه علاوه بر برگزاری جشنواره بتن، مسابقه دانشجویی در این حوزه با حضور 45 تیم در 10 حوزه برگزار می‌شود.

وی معرفی پایان‌نامه‌های برتر در حوزه‌های مرتبط و معرفی سه پروژه برتر کشور را از دیگر برنامه‌های این کنفرانس نام برد و بیان داشت: علاوه بر آن دو کارگاه آموزشی با عناوین ترویج استانداردهای ساخت‌وساز بتنی و چگونگی رفع ترک‌های بتنی برگزار خواهد شد.

 

رئیس مرکز تحقیقات بتن با بیان اینکه 30 درصد از ساخت‌وسازهای شهری، بتنی و 20 درصد فلزی است، از تجربیات این مرکز تحقیقات در پیاده‌سازی سازه‌های جدید شهر بم خبر داد و گفت: با امضای تفاهم‌نامه‌ای با وزارت مسکن از سوی این مرکز تحقیقاتی ، 8 آزمایشگاه تحقیقاتی در شهر بم ایجاد کردیم. 

وی با تاکید بر اینکه توضیحات بخش فنی ساخت‌وسازهای شهر بم برای بانک جهانی از سوی این مرکز ارائه شد، اضافه کرد: نتایج بررسی‌هایی که ما انجام دادیم، نشان داد که بتن‌های تولیدی برای ساخت شهر بم کیفیت مطلوبی داشته است.

احمدوند با تاکید بر ضرورت تدوین استانداردها در حوزه تولید و ویژگی‌های بتن افزود: در این مرکز تحقیقات علاوه بر تدوین دانشنامه بتن، استاندارد ملی را در زمینه ویژگی‌های بتن آماده در قالب برنامه 20 ساله صنعت بتن کشور تدوین کرده‌ایم. 

وی ادامه داد: سطح علمی بتن در ایران با سایر کشورهای جهان برابری می‌کند و ایران دارای بهترین معادن شن، ماسه و آب در خاورمیانه است و ما برای ارتقای کیفیت و سطح مطلوب کار، تنها باید بتوانیم وحدت رویه و چگونگی مصرف در کشور را مدیریت کنیم.

دبیر موسسه بین المللی بتن ACI با اشاره به اینکه در کشورمان سالانه بیش از نیاز مصرفی سیمان تولید می‌شود ، گفت: سالانه حدود 80 میلیون تن سیمان تولید می‌کنیم که تا سال آینده این میزان به 120 میلیون تن افزایش می‌یابد و حدود 30 درصد از این سیمان تولیدی در شهرسازی مصرف می‌شود. 

رئیس مرکز تحقیقات بتن با تاکید بر اینکه تولید این میزان سیمان بیش از مصرف داخلی است، خاطرنشان کرد: اخیراً پروژه جدیدی در کشور در حال اجرایی شدن است که در آن از روسازی بتنی به جای آسفالت استفاده می‌شود.

وی اظهار داشت: ما 27 استاندارد ملی تدوین کردیم که آخرین آن‌ها، استاندارد 6044 است که در تاریخ 24 اسفند سال 1394 منعقد شد و از سوی سازمان ملی استاندارد مصوب شده که در خصوص ویژگی های بتن آماده است.

احمد‌وند افزود: این استاندارد شامل 44 استاندارد ملی در حوزه ساخت‌وساز و ویژگی‌های بتن‌های آماده است و از طریق آن امکان ایجاد نظام بازرسی و کنترل کیفی بتن، مصالح و فرآورده‌های بتنی فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه درکشورهای پیشرفته گفت: دولت در تلاش است در پروژه آزادراه تهران شمال از روکش‌های بتنی استفاده کند و ما حدود 15 سال است که روسازی های بتنی را در ایران انجام می‌دهیم و این ترکیبات نسبت به سرما و گرما مقاوم و از نظر اقتصادی نیز ارزان تر هستند.

رئیس مرکز تحقیقات بتن عنوان کرد: در تولید بتن بادوام مقاوم سیمان و بتن کمتری مصرف می‌شود و دوام و مقاومت آن نسبت به سایر انواع بتن بیشتر است.

احمدوند با اشاره به انواع بتن‌های تولیدی در دنیا تاکید کرد: امروزه بتن‌های جدیدی با دوام و مقاومت بالا در حال تولید است که تولید این نوع بتن‌ها از کشور ژاپن آغاز شده و به تدریج به سایر کشورها در حال تسری است.

دبیر موسسه بین المللی بتن ACI گفت: در حال حاضر تولید این نوع بتن‌ها در کشور مدنظر پژوهشگران کشور قرار گرفته و اکنون چندین پایان‌نامه در این زمینه اجرایی شده، چراکه این نوع بتن به سیمان و آب کمتر نیاز دارد.

احمدوند برگزاری استارتاپ را از دیگر برنامه‌های مرکز تحقیقات بتن نام برد و  اظهار داشت: از سال گذشته استارتاپ حوزه ساخت‌وساز را آغاز کرده‌ایم و در این رویداد از هر ایده به مبلغ یک میلیارد تومان حمایت می‌شود.

 

 

تگها : بتن